تحلیل بازار داخلی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تحلیل بازار شامل چندین ابزار ارزیابی و بحث در مورد صنعت شما و چشم انداز آن در بازار است. همچنین شامل تجزیه و تحلیل بازار هدف و تجزیه و تحلیل رقابتی نیز است و قوانین و مقررات فرهنگی و حقوقی را نیز شناسایی می کند.
چه در حال راه اندازی یک کسب و کار باشید و چه به دنبال گسترش یا نوسازی بازار فعلی خود، تحلیل بازار به شما کمک می کند تا جذابیت یک بازار را شناسایی و تعیین کنید. همچنین امکان تشخیص ریسک های فعلی و آتی حاصل از فعالیت در آن بازار را نیز به شما می دهد.
چگونه مناسب ترین بازار را برای صنعت خود انتخاب و تعیین می کنید؟ ریسک ها و مزایای فعالیت در یک بازار خاص چیست؟ در این مقاله به تعریف تحلیل بازار و هدف آن می پردازیم.
تحلیل بازار
اگر شما یک شعبه از بهترین کافی شاپ ها در شهر خود داشته باشید و در دو سال گذشته پنج شعبه راه اندازی کرده و در حال حاضر نیز کسب و کارتان سودآور باشد آیا باز هم به تحلیل بازار نیاز دارید؟ بله. زیرا احتمالا می خواهید کسب و کار خود را گسترش دهید. برای اخذ بهترین تصمیم درباره کسب و کارتان، باید تحلیل بازار را انجام دهید.
تحلیل بازار یک نوع ارزیابی است که به شما امکان می دهد تا بررسی کنید که آیا بازار خاص مورد نظرتان، برای صنعت شما مناسب است یا خیر. شما می توانید از تحلیل بازار برای ارزیابی بازار فعلی خود و یا بررسی بازارهای جدید استفاده کنید.
چه در حال راه اندازی یک کسب و کار باشید و چه به دنبال گسترش یا نوسازی بازار فعلی خود، تحلیل بازار به شما کمک می کند تا جذابیت یک بازار را شناسایی و تعیین کنید. همچنین امکان تشخیص ریسک های فعلی و آتی حاصل از فعالیت در آن بازار را نیز به شما می دهد.
تحلیل بازار، یک تصویر جامع و کامل از بازارهای مورد علاقه تان که در آن فعالیت می کنید به شما ارائه می دهد. تحلیل بازار شامل چندین ابزار ارزیابی و بحث در مورد صنعت شما و چشم انداز آن در بازار است. همچنین شامل تجزیه و تحلیل بازار هدف و تجزیه و تحلیل رقابتی نیز است و قوانین و مقررات فرهنگی و حقوقی را نیز شناسایی می کند.

انجام تحلیل بازار
هنگامی که تحلیل بازار را انجام می دهید، باید به دنبال کشف ویژگی بازار مورد علاقه تان باشید. همچنین باید تعیین کنید که چقدر صنعت شما برای این بازار مناسب است.
شرح و توصیف صنعت و چشم انداز
به مثال کافی شاپ که در بالا ذکر کردیم فکر کنید. هنگام آماده شدن برای گسترش کافی شاپ خود، باید یک تحلیل جامع از صنعت خود انجام دهید و آینده صنعت را شرح دهید. به عنوان مثال، توضیح دهید که صنعت کافی شاپ چطور به نظر می آید و چقدر بزرگ است. همچنین می توانید سرعت رشد صنعت و نرخ رشد در چند سال آینده را نیز پیش بینی نمایید.
به طور خلاصه، توصیف صنعت و چشم انداز شامل موارد ذیل است:
• تعریف صنعت شما (آنچه که ارائه می دهید)
• اندازه صنعت شما
• نرخ رشد
• پتانسیل رشد
• گرایشات در صنعت شما
• پایداری صنعت شما

این معیارها، نمای کلی از صنعت شما و پتانسیل آن برای رشد و سودآوری را ارائه می دهند.
بازار هدف
هنگامی که یک تصویر گسترده از وضعیت صنعت تان و قابلیت های آن ارائه می دهید، باید بازار هدف خود را نیز شناسایی کنید. بازار هدف، جمعیت خاصی است که می خواهید محصولات خود را به آنان بفروشید.
• محصولات خود را به چه کسانی می خواهید بفروشید؟
• محصولات خود را به چه گروه سنی می خواهید بفروشید؟
• سطح کلی درآمد بازار هدف شما چقدر است؟
• بازار هدف شما کجاست؟
باید تمام جزئیات و مشخصات افرادی که مورد هدف شما هستند و محصولاتی که علاقه دارند را استخراج و بررسی نمایید. مثلا:
مشتریان شما قهوه شکلاتی را ترجیح می دهند یا قهوه سیاه را ؟
• آیا فرصت کافی برای رفتن به کافی شاپ دارند به طوری که بتوانند هر روز صبح 20 یا 30 دقیقه از وقت خود را به قهوه خوردن اختصاص دهند؟
• بازار هدف شما کجاست؟ (مشتریان شما در مجا زندگی می کنند؟)
• جمعیت یا تعداد آنها چقدر است؟
بنابراین هنگام انجام تحلیل بازار هدف، باید بسیاری از جزئیات خاص درباره بازار هدف خود را کشف و شناسایی کنید.

تحلیل رقابتی
تحلیل رقابتی بخش مهمی از طرح بازاریابی شرکت شما است. با استفاده از این ارزیابی، می توانید دریابید که چه چیزی باعث منحصر به فرد شدن محصول و یا خدمات شما می شود و برای جذب بازار هدف باید چه ویژگی هایی داشته باشید.
سهم مستقیم رقبای خود از مشتری (یعنی سهمی که از رقابت مستقیم با محصولات و خدمات شما به دست می آورند) را با قرار دادن آنها در گروه های استراتژیک ارزیابی کنید. برای هر رقیب یا گروه استراتژیک، عواملی مانند لیست محصول یا خدمات آنها، سودآوری آنها، الگوی رشد، اهداف و فرضیات بازاریابی، استراتژی های فعلی و گذشته، ساختار سازمانی و ساختار هزینه، نقاط قوت و ضعف و اندازه کسب و کار رقیب (برای فروش) را فهرست کنید و به سوالاتی از قبیل موارد ذیل پاسخ دهید:

• رقبای شما چه کسانی هستند؟
• چه محصولات و خدماتی را به فروش می رسانند؟
• سهم بازار هر رقیب چقدر است؟
• استراتژی های گذشته آنها چه هستند؟
• استراتژی های فعلی آنها چیست؟
• از چه نوع رسانه ای برای بازاریابی و عرضه محصولات یا خدمات خود استفاده می کنند؟
• چند ساعت در هفته را به تبلیغ در رسانه های مورد استفاده اختصاص می دهند؟
• نقاط قوت و ضعف هر یک از رقیب ها چیست؟
• چه تهدیدان بالقوه ای برای رقبای شما وجود دارد؟
• رقبا چه فرصت های بالقوه ای را می توانند برای شما فراهم نمایند؟

یک راه سریع و آسان برای مقایسه محصول یا خدمت خود با موارد مشابه در بازار، ایجاد یک شبکه رقابتی است. بدین ترتیب که در پایین سمت چپ یک کاغذ، نام چهار یا پنج محصول یا خدماتی که با شما رقابت می کنند را بنویسید. برای تهیه این فهرست، می توانید فکر کنید که اگر مشتریان شما، محصول یا خدمات شما را خریداری نکنند، چه چیزی را خریداری می کنند؟
در بالای کاغذ، ویژگی ها و مشخصات اصلی هر محصول یا خدمات را یادداشت کنید. مواردی مانند بازار هدف، قیمت، اندازه، روش توزیع و میزان استفاده مشتری از یک محصول. برای یک خدمت، می توانید لیستی از خریداران احتمالی، مکانی که خدمت شما در آن در دسترس است، قیمت، وب سایت، شماره تلفن رایگان و دیگر ویژگی های مرتبط را ذکر کنید. اکنون به شبکه رقابتی نگاه کنید تا ببینید که کدام محصول شما مناسب بازار است.

 

اهمیت تحقیقات ‌بازار
گزارش‌های تحقیقات بازار می‌توانند در جمع آوری اطلاعات درباره خدمات و کالاهایی که مربوطه به کسب کار است، کمک کرده و حتی می‌توان بررسی‌ کرد که چه افرادی چه نوع کالایی استفاده می کنند.

گزارش‌های تحقیقات بازار می‌توانند در جمع آوری اطلاعات درباره خدمات و کالاهایی که مربوطه به کسب کار است، کمک کرده و حتی می‌توان بررسی‌ کرد که چه افرادی چه نوع کالایی استفاده می کنند.
 
گزارش‌های تحقیقات بازار می‌توانند در جمع آوری اطلاعات درباره خدمات و کالاهایی که مربوط به کسب کار است، کمک کرده و حتی می‌توان بررسی‌ کرد که چه افرادی چه نوع کالایی استفاده می کنند.
گزارش‌های تحقیقات بازار می‌توانند در جمع آوری اطلاعات درباره خدمات و کالاهایی که مربوط به کسب کار است، کمک کرده و حتی می‌توان بررسی‌ کرد که چه افرادی چه نوع کالایی استفاده می کنند. درک درست از بازار باعث می‌شود تا بتوان خدمات و کالای متناسب با نیاز بازار را تولید کرد.
تحقیقات بازار فاکتور اصلی در موفقیت کسب و کار است.
 
4 نکته مهم در تحقیقات بازار عبارتند از:
1.درک مشتریان موجود
 درک مشتریان اطلاعاتی‌ نظیر هویت افراد ، محل و علائق آنها را فراهم میکند، با دانستن این اطلاعات می‌توان تحقیقات را در ابعاد وسیعتری انجام داد، مثلا میتوان تحقیقاتی‌ را درباره شیوه زندگی‌ مردم انجام داد تا بتوان از نحوه تولید تا رساندن محصول به دست مشتری‌، برنامه‌ای جامع فراهم کرد. درک مشتریان می‌تواند به شناخت بهتر بازار و جذب مشتریان بیشتر کمک کند.
 
2.توسعه روش‌های بازاریابی‌
زمانی‌ که درک و شناخت کافی‌ از مشتریان وجود داشته باشد می‌توان روش‌های بازاریابی‌ موثری در راستای توسعه بازاریابی انجام داد و حتی مشتریان بیشتری نیز جذب کرد. با انجام این کار نه تنها می‌توان روش‌های بازاریابی‌ را توسعه داد بلکه می‌توان با توجه به نوع تحقیقات بازار‌، نحوه توزیع کالا، تولید و ارائه خدمات را نیز توسعه داده و بهترین تصمیمات در زمینه افزایش یا کاهش و یا ایجاد تنوع در محصولات را انجام داد.
 
3.حداقل رساندن ریسک
با شناخت دقیق درآمدها و هزینه ها، مقدار فروش، نیاز مشتریان، مکان‌های فروش، چگونگی جذب مشتریان و گسترش دادن و توسعه نقشه‌های آینده شرکت می‌توان ریسک‌های کاری را کاهش داد. درک درست از کسب و کار و انجام دادن به موقع برنامه ها کمک می‌کند تا آینده کسب و کار را در ریسک کمتر و امنیت بیشتری قرار دهد. هرچه ریسک کمتری در کار وجود داشته باشد، بدون هیچ نگرانی می‌توان سرمایه گذاری بیشتری در توسعه دادن کارها انجام داد.
 
4.پیگیری فروش‌ها و ردیابی مشکلات
به کمک گزارش های مستمر درباره هزینه و درآمد کسب کار می‌توان به پیگیری و مشخص کردن مشکلات در لحظه وقوع پی‌ برد و از اتلاف سرمایه جلوگیری کرد. به عنوان مثال اگر میزانِ فروش در بخشی کم شود می‌توان با جایگزین کردن روش‌های جدیدتر در سیستم بازاریابی، آن مشکل را بر طرف کرد.
از نشانه‌های داشتن مطالعه امکانسنجی و تحقیقات بازار جامع، بر طرف کردن مشکلات در نطفه و قبل از تاثیرگذاری به روی کسب و کار می باشد.
بنابراین تحقیقات بازار فاکتور اصلی در موفقیت کسب و کار است.

جستجو